سه شنبه شانزدهم خرداد ماه
هفته سلامت بانوان و ورزش

رابطه ورزش و کیست های تخمدان

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی است

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی شایع است که سیستم متابولیسم و تولیدمثل را در خانم ها درگیر کرده و علایمی مانند اختلالات تخمک گذاری، قاعدگی نامنظم، ناباروری، رویش بیش از حد موهای زاید، نوسانات وزنی و آکنه دارد. خانم های مبتلا به PCOS، معمولا درصد چربی احشایی بیشتری داشته و شیوع مقاومت به انسولین و اختلالات چربی خون در این افراد بیبشتر است.

تشخیص این بیماری با دیدن تخمدان های بزرگ حاوی کیست در سونوگرافی و اختلالات هورمونی در آزمایش خون می باشد.

مهمترین اصل درمان، توصیه به تغییر سبک زندگی به صورت کاهش وزن، اصلاح رژیم غذایی و ورزش است. مطالعات مختلف نشان دهنده بهبود اختلات قاعدگی و یا تناوب تخمک گذاری به دنبال ورزش می باشد که می تواند به علت افزایش حساسیت به انسولین رخ دهد. همچین تاثیر ورزش در بهبود عملکرد سیستم باروری، تا حدی نسبت به محدود کردن کالری دریافتی به تنهایی، نیز بیشتربوده است.

توصیه گایدلاین ها برای مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک، انجام فعالیت فیزیکی به میزان حداقل 150 دقیقه در هفته می باشد و بیشتر تاکید بر لذت بخش بودن ورزش می شود تا فرد بتواند برای مدت طولانی انجام دهد. برای دست یابی به بهترین نتیجه از ورزش در این افراد، فعالیت فیزیکی باید شامل تمرینات هوازی( جهت بهبود سلامت قلبی و متابولیسم)، تمرینات قدرتی( جهت تقویت عضلات) و یا ترکیبی از هر دو باشد.

 

دکتر ساناز کبیری- متخصص پزشکی ورزشی

رییس کمیته آموزش هیأت پزشکی ورزشی استان تهران