فارسی | English


 

به سایت هیأت پزشکی ورزشی استان تهران خوش آمدید.            

   يكشنبه 29 ارديبهشت 1398

دوره های آموزشی


دوره پیشرفته چربی سوزی با فعالیت بدنی و مکمل های گیاهی

دوره آموزشی پیشرفته چربی سوزی با فعالیت بدنی و مکمل های گیاهی، ۹ اردیبهشت ماه به همت کمیته آموزش هیأت پزشکی ورزشی استان تهران برگزار شد.


برگزاری دوره پیشرفته چربی سوزی با فعالیت بدنی و مکمل های گیاهی

دوره پیشرفته چربی سوزی با فعالیت بدنی و مکمل های گیاهی، ۹ اردیبهشت ماه به همت کمیته آموزش هیأت پزشکی ورزشی استان تهران برگزار می شود.


برگزاری دوره مقدماتی چربی سوزی با فعالیت بدنی و مکمل های گیاهی

دوره مقدماتی چربی سوزی با فعالیت بدنی و مکمل های گیاهی، ۲۶ فرودین ماه به همت کمیته آموزش هیأت پزشکی ورزشی استان تهران برگزار می شود. آرشیو دوره های آموزشی


مطلب روز


آغاز دوره آموزشی تمرینات ورزش درمانی درآب

دوره آموزشی تمرینات ورزش درمانی درآب هیأت پزشکی ورزشی استان تهران امروز صبح درآمفی تئاتر هیأت پزشکی ورزشی شروع شد.


فعالیت بدنی منظم یکی از مهم ترین مواردی است که می توانید برای سلامتی خود انجام دهید.

اگربه خاطر ترس از آسیب دیدن، در مورد اینکه فعال باشید و یا فعالیت بدنی خود را افزایش دهید مطمئن نیستید، خبر خوب این است که فعالیت های هوازی با شدت متوسط، مانند پیاده روی سریع، برای اکثر مردم به طور کلی ایمن است.آمار بازديد


 

.


نقش کافئین در عملکرد ورزشی

کافئین در تمام دنیا بصورت گسترده مصرف می شود که در قهوه، چای، شکلات، کاکائو و کولاها وجود دارد.
از کافئین اغلب بعنوان ماده نیروزای تغذیه ای یاد می شود درحالیکه ارزش تغذیه ای زیادی ندارند.
کافئین به سرعت از معده جذب می شود و حداکثر اثر آن 1تا 2 ساعت بعد از مصرف است کافئین قابلیت تاثیر بر کل سیستم های بدن را دارد و توسط بیشتر بافت ها جذب می شود. باقیمانده آن در کبد شکسته شده و از طریق ادرار دفع می شود.

نقش کافئین در عملکرد ورزش استقامتی
مطالعات آزمایشگاهی در سال 1970 نشان داد که کافئین با افزایش تحریک آزادسازی آدرنالین در خون و آزادسازی اسیدهای چرب از بافت های چربی و یا عضلات اسکلتی باعث افزایش عملکرد در ورزش های استقامتی می شود عضلاتی که درگیر هستند از این چربی ها استفاده می کنند و نیاز به استفاده از کربوهیدرات ماهیچه (گلیکوژن) کم می شود و همین امر خستگی را به تاخیر می اندازد.
در سال 1980 بسیاری از مشاهدات نشان داد که کافئین متابولیسم ورزش را تغییر نمی دهد و هیچ اثر نیروزایی ندارد و باعث عملکرد بهتر در ورزش مقاومتی نمی شود.
گزارش های آزمایشگاهی اخیر نشان می دهد که مصرف کافئین یک ساعت قبل از ورزش به مقدار 3 تا 9 میلی گرم وزن بدن عملکرد را در ورزش های استقامتی مانند دویدن و دوچرخه سواری افزایش می دهد. مصرف 3 میلی گرم کافئین به ازای هرکیلوگرم وزن بدن معادل یک فنجان قهوه و مقدار 9 میلی گرم کافئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن معادل 3 فنجان قهوه می باشد البته این تحقیقات برروی ورزشکاران دوره دیده و تمرین کرده بکار رفته است.
مکانیسمی که باعث بهبود عملکرد کافئین می شود نامشخص بوده و مصرف mg/kg 5 تا 9 کافئین باعث ذخیره گلیکوژن ماهیچه ای در طی ورزش های شدید می شود و مشخص نیست که چگونه این ذخیره شدن باعث افزایش استفاده ماهیچه ای اسکلتی ازچربی های موجود می شود.
بعلاوه هیچ مدرکی وجود ندارد که کافئین در مقدار کم mg/kg300 عملکرد ورزشی را افزایش دهد و به نظر نمی رسد که تغییر در متابولیسم ماهیچه ای تنها توضیح کاملی برای تاثیر نیروزایی کافئین طی ورزش استقامتی باشد.

نقش کافئین در عملکرد ورزش های کوتاه مدت
بررسی های آزمایشگاهی پیشنهاد می کنند که کافئین عملکرد را در ورزش های کوتاه مدت تا مدت 5 دقیقه در 90 تا 100 درصد جذب اکسیژن بهبود می بخشد.
دلایل بهبود عملکرد ممکن است به صورت اثر مثبت مستقیم کافئین به تامین انرژی های بی هوازی و انقباض یا تحریک یک ترکیب سیستم عصبی باشد.
مصرف کافئین به نظر نمی رسد که در ورزش های سرعتی (sprint ) تاثیری داشته باشد ولی تحقیقات آزمایشگاهی و تحقیقات فیلد بیشتری نیاز هست تا این نتیجه گیری را اثبات کند.
ورزش های سرعتی بعنوان تمریناتی تعریف می شود زیر 90 ثانیه انجام می شود و بیشتر انرژی مورد نیاز در این ورزشکاران از طریق متابولیسم غیرهوازی تامین می شود.


ترجمه و تنظیم: لاله کیوان مرز
مسئول کمیته تغذیه هیأت پزشکی ورزشی استان تهران
www.acsm.org

تاريخ  ارسال:دوشنبه 20 شهريور 1391 - 10:03

کد:9954-1398

پيوندهاي مرتبطتازه هاي علمي


آگهي و تبليغات

نظرات و پيشنهاداتفرم خام ارزیابیپوستر دوره هاي آموزشي


کليه حقوق خبری و تصويری متعلق به هيات پزشكي ورزشي استان تهران می باشد.